Prof. Dr. M. Ayhan KUZU
TKRCD Başkanı

 

Tıp alanındaki hızlı gelişmeler bilginin yarılanma ömrünü gün geçtikçe kısaltmaktadır.  Yapılan çalışmalar önümüzdeki yıllarda bu sürenin 6-8 aya ineceğini öngörmektedir. Bilim alanımızdaki bu gelişim ve devimin karşısında cerrahi ders kitaplanın güncelliğini koruması oldukça zordur. Klasik basılı kitaplarla bilginin güncel ve ulaşabilir olması pek olası değildir. 

Bu nedenle de kolorektal cerrahi öğretim programını çevrimiçi (“on line”) öğretim ile sürdürmek istiyoruz. Sanal akademi olarak isimlendirdiğimiz bu platform sayesinde sadece genel cerrahi uzmanları değil, asistanlar, hemşireler, tıp fakültesinde okuyan öğrenciler, sağlık çalışanları ve sağlık endüstrisine destek veren paydaşlar doğru ve güncel bilgiye hızla ulaşma imkanına sahip olabileceklerdir. Sanal Akademi 24 saat ulaşılabilir olan, kar amacı gütmeyen bir eğitim platformudur.

Sanal akademide sadece teorik bilgi değil, beceri kazandırmak için eğitim videoları, bireyin kendini geliştirmesi için sınavlar ve interaktif eğitim için sanal sınıflar olacaktır. Böylece meslektaşlarımız anlık katılımla olgu tartışması, güncel eğitimler gibi seçeneklere de sahip olabileceklerdir. 

Türk Kolon Rektum Cerrahisi Derneği Sanal Akademisi kendi içinde kolorektal hastalıklar, proktoloji, enterostomaterapi, kolonoskopi ve akademik eğitim olmak üzere 5 ayrı bölümden oluşmaktadır. Şu anda 437 adet eğitici video ile hizmete giren bu eğitim platformunda anatomi, fizyoloji, farmakoloji, açık ve minimal invaziv cerrahi teknikler, işlemlerin yan etkileri ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı anlatılmaktadır. Kısaca kolon, rektum ve anüs hastalıklarına ait tüm “öğretim programını” içermektedir. Buna ek olarak dinamik olan bu platformda belli zaman aralıkları ile bilginin güncellenmesi yapılabileceği gibi yeni öğrenim hedeflerine yönelik sunumların da eklenmesi de mümkün olabilecektir.

Sanal Akademi bir yandan yeterlilik sınavlarına hazırlanan meslektaşlarımız için gerekli eğitim ve öz değerlendirme alt yapısına sahipken diğer yandan ihtiyaç duyanlar için olgu veya konu bazlı bilimsel başvuru ortamı sağlayacaktır. 

Modülleri tamamlayanlar isterlerse belge alabileceklerdir.  Tüm modülleri tamamlayanlara ise Sanal Akademi Başarı Sertifikası verilecektir. Bu sertifika TKRCD Yeterlik Belgesi başvurusu için de önemlidir.  

Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Sanal Akademi’sinin tüm meslektaşlarımıza yararlı olması dileklerimle şahsım ve TKRCD 2020-2021 Yönetim Kurulu adına hepinize saygılarımı sunuyorum. 

Dr. M. Ayhan Kuzu, Ph.D.
TKRCD Başkanı

 

Prof. Dr. Ersin ÖZTÜRK
TKRCD Sanal Akademi Sorumlusu

 

Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği’nin saygıdeğer üyeleri;

Günümüzde bilgiye ulaşmak, hızla ulaşmak, doğru şekilde ulaşmak çok önemli bir hale gelmiş durumdadır. İnternet ortamında bu kolay gibi görünse de bilgi fazlalığı da bazen azlığı kadar sıkıntılı olabilmektedir. Hangi bilginin doğru, hangi bilginin güvenilir olduğunu bilmek, doğru ve güncel bilgiye pratik bir şekilde ulaşmak önemli bir ayrıcalıktır. 

Siz değerli üyelerimize bu ayrıcalığı sunabilmek adına Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu olarak Sanal Akademi’yi kurduk. 

Sanal Akademi, e-öğrenme tabanlı bir eğitim programıdır. Kolokrektal cerrahinin tüm konuları, ülkemizin dört bir yanından, çok değerli öğretim üyelerinin katkıları ile video sunumlar olarak hazırlanmış ve Sanal Akademi’ye yüklenmiştir. Kolorektal hastalıklar, Proktoloji, Stoma Okulu, Akademik Eğitim ve EBSQ hazırlık kursu başlıkları altında 5 ana bölümden oluşmaktadır. 

Bu bölümler ilerleyen zamanlarda, günün gereklerine göre güncellenecektir. Sanal Akademi’yi kullanırken eksik gördüğünüz, düzeltilmesi veya güncellenmesi gerektiğini düşündüğünüz bir bölüm veya nokta olursa, ilk giriş arayüz sayfasında bulunan formu doldurarak bize iletebilirsiniz. Mesajlarınız en kısa sürede değerlendirilip, gereklilik halinde ilgili bölümler değiştirilecektir. Sizlerden gelecek geri bildirimler sağlıklı ve güncel bir eğitim programı için çok önemlidir. Hem kendiniz hem diğer meslektaşlarınız için böyle bir durumda zaman ayırmanızı istirham ederim. 

Sanal Akademi bir taraftan ulusal ya da uluslarası yeterlilik sınavlarına girmek isteyen meslektaşlarımız için önemli bir eğitim aracı diğer yandan da üyelerimizin her an başvurabilecekleri önemli bir online kaynaktır. Akıllı telefon ve tabletlerden her an, spesifik bir konu ya da cerrahi teknik detay için Sanal Akademi’ye başvurabilir, hızlı bir şekilde arzu ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Bu eğitim platformunun oluşmasında değerli katkılarını esirgemeyen tüm meslektaşlarıma, ekonomik alt yapının oluşabilmesi için gerekli kaynağı bağışlar üzerinden yaratan endüstri paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür eder, Sanal Akademi’nin camiamıza hayırlı olmasını dilerim. 

Dr. Ersin ÖZTÜRK, Ph.D. 
TKRCD Sanal Akademi Sorumlusu